A ’70-es ’80-as években elterjedt konvektorok még ma is sok helyen üzemelnek. Olcsó beszerzésük, beépítésük gyorsasága tette őket népszerűvé. Egyszerűségüknél fogva igen megbízhatóak. A gázkonvektor 90% körüli hatásfoka megegyezik a nem kondenzációs fűtőkészülékekével, az üzemeltetés viszont általában olcsóbb, mert mindig csak azt a helyiséget fűtjük, amelyikben tartózkodunk. Persze ez azzal jár együtt, hogy a lakásnak nem minden helyiségében azonos a hőmérséklet. Aki vállalja ezt a kompromisszumot, kevesebbet fizet.
Biztonság, gazdaságosság
A gázkonvektorok parapetes és kéményes kivitelben kaphatók, működési elvük azonos. A piezoelektromos gyújtás könnyű kezelhetőséget biztosít, a készülék gombnyomásra egyszerűen begyújtható. A termo-elektromos égésbiztosítás ellenőrzi a készülék biztonságos üzemeltetését, gázkimaradás esetén a készülék automatikusan kikapcsol.
Az öntöttvasból készült égőkamrás konvektorok tartósabbak, magasabb hatásfokkal működnek, és egyenletesebben adják át a hőt a környezetnek. További előnye a gázkonvektornak, hogy nem fagyveszélyesek és nem szükséges hozzá elektromos áram. Mindez különösen előnyössé teszi őket ritkán használt épületek, nyaralók, hétvégi házak esetében.
Egyes gyártók kínálatában találkozhatunk propán-bután gázról üzemelő kivitellel is. Ezekben más méretű fúvóka van, és PB palackról vagy telepített gáztartályról is működhetnek. Ha PB palackról üzemeltetünk nagyobb teljesítményű konvektort, célszerű több palackot összekötni egy osztóval, és egyszerre működtetni őket.
A konvektorok kiválasztása elsősorban a helyiség hőveszteségének pótlásához szükséges teljesítmény kiszámítása alapján történik. A fűtendő helyiségek hővesztesége a falak és nyílászárók szerkezetétől, anyagától, vastagságától, továbbá azok tájolásától függ. Általában az épület hőszigetelésétől és a nyílászáróktól függően 35-50 W/m3 hőszükséglettel lehet számolni. A tényleges hőveszteség meghatározása épületgépész szakember feladata. Miután a gázkonvektorokat csak épületgépész tervei által elkészített és a szakhatóság által jóváhagyott kivitelezési terv alapján lehet beépíteni és üzembe helyezni, célszerű azokat a tervező által elkészített számítások alapján kiválasztani.
Kéményes is létezik
A kéményes konvektor az égéshez szükséges oxigént a lakás légteréből nyeri, ezért gondoskodni kell a megfelelő szellőzésről. Kéményes konvektor esetén meghatározó fontosságú a kémény és annak állapota. Régi bérlakások komfortosítása során gyakori megoldás a kéménybe kötött konvektor, mely általában régi, gázégővel ellátott cserépkályhák helyett került beszerelésre. Kéményes konvektor általában a lakás központi részén helyezkedik el, ezért a többi helyiség fűtését valamilyen más kiegészítő fűtéssel – pl. villanyradiátor, hősugárzó – kell ellátni
Forrás: ezermester.hu
Konvektorokról általánosságban
http://www.mpfholding.hu/feg.php?page=termek&sub=konvektorok&termek=f850
Pl az Euro F8.50 típusú konvektor kéményes változata 86%-os hatásfokkal bír ami átlagosnak tekinthető, de viszont a parapetes verzió hatásfoka 94 %. Azért 94%-os hatásfok igencsak jónak mondható!!
A parapetesnek azért sokkal jobb a hatásfoka mint a kéményesnél mert egyrészt nem a szobából eszi meg a levegőt, másrészt a parapet előmelegíti a beszívott levegőt így sokkal jobb hatásfokra képes. Mert a parapet égéstermék elvezetőcsöve a frisslevegő bevezetőcsőben fut így a beáramló friss levegő átvesz egy kis hőenergiát a kiáramló füstgázok által felhevített csőtől. Nézd meg az alábbi ábrát hogyan működik a parapet:
Ha már konvektort veszünk akkor ajánlom az öntöttvas konvektorokat. Sokkal jobban megéri mint a lemezkonvektorok. Nemcsak azért mert az öntöttvas konvektor nem pattog meg csattog felmelegedés és lehűlés közben hanem azért is mert sokkal de sokkal hosszabb az élettartama. A lemezkonvektor idővel hajlamos a hasadásra, kilyukadásra, bár ez is ilyen 30 éves kor fölött szokott jelentkezni, de az öntöttvas konvektor még annál is tovább bírhatja.
Ha a konvektor ajtaját kinyitjuk akkor szemmel is könnyedén észrevehetjük hogy mi a különbség a lemezkonvektor és az öntöttvas konvektorok között.
Egy lemezkonvektor így néz ki: (leakasztott burkolattal)
A konvektor igen egyszerű szerkezet, szerencsére így ritkán is romlik el. De ha mégis elromlana akkor konvektor termosztát szokott legtöbbször meghibásodni, de attól függetlenül kézi üzemmódban is simán lehet vele fűteni. A konvektornak a termosztát cseréje igen költséges mert csak maga az alkatrész 3 ezer Ft körül megy általában sőt bizonyos típusoknál csak a gázszeleppel együtt cserélhető de én azt mondom hogy aki szinte állandóan otthonvan annak felesleges, tudja ő tekergetni kézzel is. :-) Amúgy a termosztátot pont maguk a felhasználók szokták tönkrevágni, azzal hogy a vékony, hajlékony csövet ami megy az érzékelő rúdhoz azt eltörik. Ha eltöröd azt a vékony csövet akkor onnantól kezdve nem megy tovább a konvektor. Így néz ki az a termosztát érzékelő ami minden konvektorban van:
Na a fenti képen lévővel kell úgy bánni mint a hímestojással, ha eltörik az a "vezeték" ami igazából cső akkor utánna halott a termosztát. Amúgy azért szokták ezt a dolgot cimbálni mert ha a konvektor túl gyorsan kikapcsol, vagy túl soká kapcsol be stb akkor ennek az elhelyezésével is szoktak játszani az emberek. Ha lerángatod a konvektor alá vagy hidegebb helyre teszed az érzékelőt (egy vödör hidegvízbe) akkor a konvektor nem fog kikapcsolni vagy csak később és jobban fel lehet fűteni a szobát. Amúgy a termosztátot finomhangolni is lehet a tekerő burkolata alatt.
Ha a konvektor begyújtása meghiúsul azt is ezer ok okozhatja. A legfontosabb hogy van-e szikra? Mert leggyakrabban ha a konvektor begyújtása nem sikerül akkor a piezzó vagyis a szikráztató vezetéke van leesve vagy letestel valahol. Ha van szikra akkor a második leggyakoribb ok a dugulás. A főfúvóka eldugul a kosztól vagy éppen a beleköltöző póktól. Ehhez már szét kell szedni és ki kell tisztítani a készüléket.
De ha nagyon nem akar begyulladni a konvektor akkor a kis betekintő üveg leszerelésével a konvektort gyufával is meglehet próbálni gyújtani. De mint a blog címe is mutatja, ezeket nem ajánlott otthon szerelő nélkül megcsinálni.
Ha gyufával sem gyullad be a konvektor akkor bizony nagy a baj, pl dugulás van benne. De ha gyufával esetleg begyullad akkor csak a gyújtórendszer, a piezzo körül lehet a gond, esetleg már egy kissé koszos a főégő de gyufával még begyullad.